Trio Protejší země bylo založeno Jiřím Durmanem a Alexandrem Krestovským v roce 1996 původně jako duo s cílem spojit poměrně rozdílnou hudební zkušenost ve stylově neohraničený hudební výraz, s velkým důrazem na improvizaci. Po společných hudebních začátcích v první polovině 70tých let, ovlivněných jazzovou avantgardou se Jiří Durman věnuje převážně volně improvizované hudbě společně s Miroslavem Posejpalem, kdežto Alexandr Krestovský působí od 80tých let jako zpěvák v souborech staré hudby. Duo Durman - Krestovský se poprvé veřejně představilo na podzim roku 1996 na jazzovém festivalu v Karlových Varech. Od roku 1999 duo začíná do svých skladeb, jejichž autorem je převážně Jiří Durman, začleňovat různé texty, většinou poezii, ze středoevropského a východoevropského kulturního prostoru, a to v původních jazycích (J.Skácel, I. Blatný, Fr. Listopad, O.Mandelštam, N.Gumiljov, D.Kiš, B.Hamvás, A.Kusniewicz, A.Miran, rumunské lidové balady a další) a improvizace se již více podřizuje struktuře a poetice textu. Duo vystupovalo na akcích pořádaných nadací Hermit (klášter Plasy), Nadací a centrem současného umění (zámek Čimelice), uměleckým sdružením Serpens a uspořádalo řadu samostatných koncertů.
V roce 2003 duo začíná spolupracovat se sopranistku Růženou Hejnou a společně s mezinárodním týmem výtvarníků realizuje multimediální projekt "Lovci snů" podle literární předlohy Milorada Paviće "Chazarský slovník".
V roce 2004 Protější země již jako trio připravilo opět rozsáhlejší kompozici inspirovanou knihou italského autora Claudia Magrise "Dunaj", která byla uvedena v Libeňské synagoze. V září 2005 (Libeňská synagoga) a na jaře 2006 (komunikační prostor Školská 28) vystoupilo trio Protější země s pořadem "Blatný - Skácel - Listopad", kde představilo své hudební zpracování textů těchto tří básníků.
Začátkem března 2007 trio Protejší země koncertovalo na pozvání Českého centra v Moskvě, kde na festivalu M@narchia - umění zemí Střední Evropy vystoupilo s programem "Dunaj". V červnu 2007 byl v Libeňské synagoze uveden multimediální projekt na text současného českého básníka Miloslava Topinky "Trhlina". Tento projekt byl v hudebně i vizuálně pozměněné podobě prezentován i v roce 2010 opet v Libeňské synagoze. I V dalších letech se trio věnovalo hudebnímu zpracování textů současných českých básníků (B.Ditrych, Jan Suk).

Jiří Durman působil v 80tých letech a v první polovině 90tých let společně s Miroslavem Posejpalem (kontrabas, cello) v duu improvizované hudby Durman - Posejpal, které se prezentovalo na jazzových a alternativních scénách v ČR i v zahraničí (Slovensko, SRN, Švýcarsko, Maďarsko). Záznam jednoho z koncertních vystoupení vydalo v roce 1985 na LP pod názvem Hidden Voices londýnské vydavatelství Leo Records. Složil a nahrál hudbu k několika pozoruhodným dokumentárním filmům Martina Řezníčka, Sarajevo '94 (1994), Sbohem, slunce (2003), Jan Křížek, sochy a včely (2005). Nahrál a vydal vlastním nákladem CD Vrškámen, věnovaný památce fotografa Ivana Lutterera. V současné době je stálým členem Pražského improvizačního orchestru.

Růžena Hejná se v rámci spolupráce s různými vokálními tělesy podílela na studiových nahrávkách velkého množství filmové hudby pro evropská i americká filmová studia. Jako dlouholetý člen Kühnova smíšeného sboru řízeného P. Kühnem nahrála téměř 30 CD a zúčastnila se stovek koncertů včetně účinkování s ČF, berlínskou či izraelskou filharmonii atd. V letech 1984 - 2000 působila ve vokálním souboru Duodena Cantitans, který se specializoval na historicky poučenou interpretaci vokální polyfonie období renesance. Soubor nahrál celkem pět CD, několik rozhlasových nahrávek, vystupoval v televizních filmech, koncertoval v celé řadě evropských zemí.

Alexandr Krestovský působil ve vokálním souboru Duodena Cantitans (viz výše) a v letech 2004 - 2007 zpíval a hrál na etnické bicí nástroje v souboru staré hudby Schola specialis. Dlouhodobě spolupracuje jako programátor a designer počítačových výstupů s multimediálním umělcem Arnoldem Dreyblattem (USA/SRN), se kterým se podílel na celé řadě mezinárodních projektůj (viz http://www.dreyblatt.net)